Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / NÃ¥lmärken 5806054



*

nr 580 6054


Nålmärken

4 st, Stockholmsutställningen 1930, 1 st silver, längd 6, 5 cm


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 18:33:14



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nålmärken
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:40
  • 8241 Bläckställ
    Brons/mässing. Längd: 20 cm, höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:42
  • 8209 Bläckställ
    omkring 1900, marmor / mässing, dokor med örn, lej..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32




Ladda ner broschyr